Кале (Гостиражни)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Кале
археолошко наоѓалиште
Кале is located in Археолошки локалитет во Македонија
Кале
Кале
(Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)
Местоположба 41°33′15″N 21°25′50″E / 41.55417° СГШ; 21.43056° ИГД / 41.55417; 21.43056Координати: 41°33′15″N 21°25′50″E / 41.55417° СГШ; 21.43056° ИГД / 41.55417; 21.43056
Основни податоци
Име Кале
Место Гостиражни
Општина Долнени
Тип

Legenda grodzisko.svg утврдување

Период непознат период
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Кале — археолошки локалитет во прилепското село Гостиражни. Локалитетот претставува утврдување од непознат период. Во 1951-1957 македонскиот антрополог Јован Ф. Трифуноски при своите истражувања забележал дека на границата на атарот со село Богомола се наоѓа утврдување од кое останале само рушевините од бедемот. Целиот локалитет тогаш бил прекриен со шума. Крај утврдувањето поминувал главниот пат на горните прилепски села до сливот на реката Бабуна.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 1,2 Јован Ф. Трифуновски, Битољско - Прилепска котлина, Антропогеогрофско проучавоња, Београд 1998
  2. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. II. Скопје: Македонска академиjа на науките и уметностите. ISBN 9989649286.