Бара (Слепче)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Бара
археолошко наоѓалиште
Бара is located in Археолошки локалитет во Македонија
Бара
Бара
(Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)
Местоположба 41°30′2″N 21°27′6″E / 41.50056° СГШ; 21.45167° ИГД / 41.50056; 21.45167Координати: 41°30′2″N 21°27′6″E / 41.50056° СГШ; 21.45167° ИГД / 41.50056; 21.45167
Основни податоци
Име Бара
Место Слепче, Прилепско
Општина Долнени
Тип

Археомак 2.0 графички знак (некропола).svg некропола

Период римско време
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Бара — археолошки локалитет во прилепското село Слепче. Локалитетот претставува некропола од римско време. Се наоѓа помеѓу селото и железничката пруга, каде е пронајдена надгробна стела од мермер со релјефно претставена биста на жена.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. II. Скопје: Македонска академиjа на науките и уметностите. ISBN 9989649286.