Шарена Петлица

Од Википедија — слободната енциклопедија
Шарена Петлица
археолошко наоѓалиште
Шарена Петлица is located in Македонија
Шарена Петлица
Местоположба на Шарена Петлица во Македонија
Местоположба 41°28′44″N 21°24′45″E / 41.47889° СГШ; 21.41250° ИГД / 41.47889; 21.41250Координати: 41°28′44″N 21°24′45″E / 41.47889° СГШ; 21.41250° ИГД / 41.47889; 21.41250
Основни податоци
Место Секирци
Општина Долнени
Тип

Археомак 2.0 графички знак (некропола).svg некропола


Период непознат период
Портал „Археологија“

Шарена Петлицаархеолошко наоѓалиште во прилепското село Секирци. Претставува некропола, но поради неистраженоста не е датиран. Во 1951-1957 македонскиот антрополог Јован Ф. Трифуноски при своите истражувања забележал дека 1 км северно од селото, во селските лозја, биле откопани страри гробови. Гробовите биле обложени со керамички плочи со димензии 90 см должина и 40 см ширина. Според локалните преданија, тука постоел манастир посветен на Св. Никола.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 1,2 Јован Ф. Трифуновски, Битољско - Прилепска котлина, Антропогеографска проучавоња, Београд 1998
  2. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. II. Скопје: Македонска академиjа на науките и уметностите. ISBN 9989649286.