Лавци (Житоше)

Од Википедија — слободната енциклопедија

Карта

Местоположба 41°25′12″N 21°17′25″E / 41.42000° СГШ; 21.29028° ИГД / 41.42000; 21.29028Координати: 41°25′12″N 21°17′25″E / 41.42000° СГШ; 21.29028° ИГД / 41.42000; 21.29028
Основни податоци
Место Житоше
Општина Долнени
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба


Период непознат период
Портал „Археологија“

Лавциархеолошко наоѓалиште во прилепското село Житоше. Ноаѓалиштето поради неистраженоста највеворајтно претставува населба, чиј период не е датиран. Во 1951-1957 македонскиот антрополог Јован Ф. Трифуноски при своите истражувања забележал дека помеѓу селата Житоше и Лажани на големи површини, селаните при орање откривале керамика, ќупови и темели на објекти. Според локални кажувања, во минатото во христијанско време тука имало голема населба со преку 500 куќи.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 Јован Ф. Трифуновски, Битољско - Прилепска котлина, Антропогеографска проучавања, Београд 1998
  2. 2,0 2,1 Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. II. Скопје: Македонска академиjа на науките и уметностите. ISBN 9989649286.