Св. Архангел (Зрзе)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Св. Архангел
археолошко наоѓалиште
Св. Архангел is located in Македонија
Св. Архангел
Местоположба на Св. Архангел во Македонија
Местоположба 41°31′0″N 21°21′9″E / 41.51667° СГШ; 21.35250° ИГД / 41.51667; 21.35250Координати: 41°31′0″N 21°21′9″E / 41.51667° СГШ; 21.35250° ИГД / 41.51667; 21.35250
Основни податоци
Име Св. Архангел
Место Зрзе
Општина Долнени
Тип

Археомак 2.0 графички знак (црква).svg црква

Период непознат период
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Св. Архангелархеолошко наоѓалиште во прилепското село Зрзе. Локалитетот најверојатно претставува црква, но поради неистраженоста не е датиран. Во 1951-1957 македонскиот антрополог Јован Ф. Трифуноски при своите истражувања забележал дека во самото село постојат и се видливи остатоци од црква посветена на некој од архангелите.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 1,2 1,3 1,4 1,5 Јован Ф. Трифуновски, Битољско - Прилепска котлина, Антропогеогрофско проучавоњо, Београд 1998
  2. 2,0 2,1 2,2 2,3 Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. II. Скопје: Македонска академиjа на науките и уметностите. ISBN 9989649286.