Прејди на содржината

Св. Атанас (Гостиражни)

Координати: 41°33′15″N 21°25′50″E / 41.55417° СГШ; 21.43056° ИГД / 41.55417; 21.43056
Од Википедија — слободната енциклопедија
Св. Атанас

Карта

Местоположба 41°33′15″N 21°25′50″E / 41.55417° СГШ; 21.43056° ИГД / 41.55417; 21.43056
Основни податоци
Место Гостиражни
Општина Долнени
Тип

 осамен наод


Период римско време
Портал „Археологија“

Св. Атанасархеолошко наоѓалиште во прилепското село Гостиражни. Претставува осамен наод од римско време. Се наоѓа пред влезот на селската црква „Св. Атанасиј“, од левата страна, каде се наоѓаат два блока од мермер, веројатно делови од ара. Според кажувањето на селаните, блоковите биле донесени од наоѓалиштето Палези од Црнилиште.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. II. Скопје: Македонска академиjа на науките и уметностите. ISBN 9989649286.
  2. 2,0 2,1 2,2 Јован Ф. Трифуновски, Битољско - Прилепска котлина, Антропогеогрофско проучавоња, Београд 1998