Барутница (Кутлешево)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Барутница
археолошко наоѓалиште
Барутница is located in Македонија
Барутница
Местоположба на Барутница во Македонија
Местоположба 41°24′27″N 21°24′50″E / 41.40750° N; 21.41389° E / 41.40750; 21.41389Координати: 41°24′27″N 21°24′50″E / 41.40750° N; 21.41389° E / 41.40750; 21.41389
Основни податоци
Име Барутница
Место Кутлешево
Општина Долнени
Тип

Археомак 2.0 графички знак (неопределено).svg неопределено

Период непознат период
Портал „Археологија“

Барутницаархеолошко наоѓалиште во прилепското село Кутлешево. Наоѓалиштето поради неистраженоста не е датирано и е од непознат тип. Во 1951-1957 македонскиот антрополог Јован Ф. Трифуноски при своите истражувања забележал дека северно од селото биле забележливи ископини во камената подлога. Селаните сметале дека таму се правел барут.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 1,2 1,3 Јован Ф. Трифуновски, Битољско - Прилепска котлина, Антропогеографска проучавања, Београд 1998
  2. 2,0 2,1 Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. II. Скопје: Македонска академиjа на науките и уметностите. ISBN 9989649286.