Гробишта (Средорек)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Гробишта
археолошко наоѓалиште
Гробишта is located in Македонија
Гробишта
Местоположба на Гробишта во Македонија
Местоположба 41°24′36″N 21°21′41″E / 41.41000° N; 21.36139° E / 41.41000; 21.36139Координати: 41°24′36″N 21°21′41″E / 41.41000° N; 21.36139° E / 41.41000; 21.36139
Основни податоци
Име Гробишта
Место Средорек, Прилепско
Општина Долнени
Тип

Археомак 2.0 графички знак (некропола).svg некропола

Период непознат период
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Гробиштаархеолошко наоѓалиште во прилепското село Средорек. Ноаѓалиштето поради неистраженоста највеворајтно претставува некропола, чиј период не е датиран. Во 1951-1957 македонскиот антрополог Јован Ф. Трифуноски при своите истражувања забележал дека источно од селото, во истоимениот потес, кој сега е под ниви, биле забележувани плочи од гробови. После Втората свестка војна плочите биле употребени за исградба на мост кај месноста Рибник.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 Јован Ф. Трифуновски, Битољско - Прилепска котлина, Антропогеографска проучавања, Београд 1998