Мезиница (Долгаец)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Мезиница
археолошко наоѓалиште
Мезиница is located in Археолошки локалитет во Македонија
Мезиница
Мезиница
(Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)
Местоположба 41°32′7″N 21°22′32″E / 41.53528° СГШ; 21.37556° ИГД / 41.53528; 21.37556Координати: 41°32′7″N 21°22′32″E / 41.53528° СГШ; 21.37556° ИГД / 41.53528; 21.37556
Основни податоци
Име Мезиница
Место Долгаец
Општина Долнени
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба Археомак 2.0 графички знак (некропола).svg некропола

Период римско време
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Мезиница или Грамадиште — археолошки локалитет во прилепското село Долгаец. Локалитетот претставува населба и некропола од римско време. Се наоѓа на околу 2 км јужно од селото и 400 м западно од патот Костинци-Долгаец, каде се наоѓаат остатоци од темели од објекти градени од кршен камен и варов малтер, како и множество фрагменти од покривни ќерамиди. На овој простор жителите откриле гробови градени од камени плочи – тип циста. Наодите се чуваат во Заводот и музеј во Прилеп.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. II. Скопје: Македонска академиjа на науките и уметностите. ISBN 9989649286. 
  2. 2,0 2,1 Јован Ф. Трифуновски, Битољско - Прилепска котлина, Антропогеогрофско проучавоњо, Београд 1998