Гробишта (Дупјачани)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Гробишта
археолошко наоѓалиште
Гробишта is located in Македонија
Гробишта
Местоположба на Гробишта во Македонија
Местоположба 41°26′26″N 21°31′18″E / 41.44056° N; 21.52167° E / 41.44056; 21.52167Координати: 41°26′26″N 21°31′18″E / 41.44056° N; 21.52167° E / 41.44056; 21.52167
Основни податоци
Име Гробишта
Место Дупјачани
Општина Долнени
Тип

Археомак 2.0 графички знак (некропола).svg некропола

Период римско време
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Гробиштаархеолошко наоѓалиште во прилепското село Дупјачани. Претставува некропола од римско време. Се наоѓа на североисточниот крај на селото, во нива на месен жител каде се откриени два гроба, а на површината има поголем број надгробни плочи.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. II. Скопје: Македонска академиjа на науките и уметностите. ISBN 9989649286.