Миов Даб (Локвени)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Миов Даб
археолошко наоѓалиште
Миов Даб is located in Археолошки локалитет во Македонија
Миов Даб
Миов Даб
(Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)
Местоположба 41°23′55″N 21°18′26″E / 41.39861° СГШ; 21.30722° ИГД / 41.39861; 21.30722Координати: 41°23′55″N 21°18′26″E / 41.39861° СГШ; 21.30722° ИГД / 41.39861; 21.30722
Основни податоци
Име Миов Даб
Место Локвени
Општина Долнени
Тип

Археомак 2.0 графички знак (неопределено).svg неопределено

Период непознат период
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Миов Даб — археолошки локалитет во прилепското село Локвени. Локалитетот поради неистраженоста не е датиран и е од непознат тип. Во периодот 1951-1957 македонскиот антрополог Јован Ф. Трифуноски при своите истражувања забележал дека на 500 метри од селото селаните пронаоѓале на мноштво од градежен материјал, керамика, мермерни стели и сл.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 Јован Ф. Трифуновски, Битољско - Прилепска котлина, Антропогеогрофско проучавоњо, Београд 1998
  2. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. II. Скопје: Македонска академиjа на науките и уметностите. ISBN 9989649286.