Гробишта (Кутлешево)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Гробишта

Карта

Местоположба 41°24′27″N 21°24′50″E / 41.40750° СГШ; 21.41389° ИГД / 41.40750; 21.41389Координати: 41°24′27″N 21°24′50″E / 41.40750° СГШ; 21.41389° ИГД / 41.40750; 21.41389
Основни податоци
Место Кутлешево
Општина Долнени
Тип

 црква  некропола


Период непознат период
Портал „Археологија“

Гробиштаархеолошко наоѓалиште во прилепското село Кутлешево. Претставува црква со некропола, но поради неистраженоста не е датиран. Во 1951-1957 македонскиот антрополог Јован Ф. Трифуноски при своите истражувања забележал дека на 200 метри североисточно од селото каде се наоѓаат селките гробишта, односно во нивниот средиштен дел бил видлив објект со димензии 8 на 4 метри и постари гробови со правец исток - запад. Во подамнешни времиња селаните ископувале скелети кои виле опколени со камени плочи.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 1,2 1,3 Јован Ф. Трифуновски, Битољско - Прилепска котлина, Антропогеографска проучавања, Београд 1998
  2. 2,0 2,1 Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. II. Скопје: Македонска академиjа на науките и уметностите. ISBN 9989649286.