Лозја (Заполжани)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Лозје
археолошко наоѓалиште
Лозје is located in Археолошки локалитет во Македонија
Лозје
Лозје
(Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)
Местоположба 41°22′46″N 21°24′45″E / 41.37944° СГШ; 21.41250° ИГД / 41.37944; 21.41250Координати: 41°22′46″N 21°24′45″E / 41.37944° СГШ; 21.41250° ИГД / 41.37944; 21.41250
Основни податоци
Име Лозје
Место Заполжани
Општина Долнени
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба

Период неолитско време
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Лозје — археолошки локалитет во прилепското село Заполжани. Локалитетот претставува населба од неолитско време. Се наоѓа недалеку од селото, на северната страна, во близината на патот за селото Кутлешево, каде се среќаваат фрагменти од керамички садови и орудија од камен и кремен.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 1,2 Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. II. Скопје: Македонска академиjа на науките и уметностите. ISBN 9989649286. 
  2. 2,0 2,1 2,2 2,3 2,4 Јован Ф. Трифуновски, Битољско - Прилепска котлина, Антропогеогрофско проучавоњо, Београд 1998