Дол (Рилево)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Дол
археолошко наоѓалиште
Дол is located in Археолошки локалитет во Македонија
Дол
Дол
(Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)
Местоположба 41°29′9″N 21°21′50″E / 41.48583° СГШ; 21.36389° ИГД / 41.48583; 21.36389Координати: 41°29′9″N 21°21′50″E / 41.48583° СГШ; 21.36389° ИГД / 41.48583; 21.36389
Основни податоци
Име Дол
Место Рилево
Општина Долнени
Тип

Археомак 2.0 графички знак (осамен наод).svg осамен наод

Период доцноантичко време
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Дол — археолошки локалитет во прилепското село Рилево. Локалитетот претставува случајни осамени наоди од доцноантичко време. Се наоѓа во непосредна близина на селото, каде се најдени повеќе бронзени монети од IV век, кои се чуваат во заводот и музеј - Прилеп.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. II. Скопје: Македонска академиjа на науките и уметностите. ISBN 9989649286. 
  2. 2,0 2,1 2,2 Јован Ф. Трифуновски, Битољско - Прилепска котлина, Антропогеографска проучавоња, Београд 1998