Петочна Вода (Браилово)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Петочна Вода
археолошко наоѓалиште
Петочна Вода is located in Археолошки локалитет во Македонија
Петочна Вода
Петочна Вода
(Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)
Местоположба 41°28′36″N 21°27′41″E / 41.47667° СГШ; 21.46139° ИГД / 41.47667; 21.46139Координати: 41°28′36″N 21°27′41″E / 41.47667° СГШ; 21.46139° ИГД / 41.47667; 21.46139
Основни податоци
Име Петочна Вода
Место Браилово
Општина Долнени
Тип

Археомак 2.0 графички знак (некропола).svg некропола

Период хеленистичко време
римско време
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Петочна Вода — археолошки локалитет во прилепското село Браилово. Локалитетот претставува некропола од хеленистичко и римско време.[1] Се наоѓа на една блага падина, оддалечена 1,5 км северно од селото, каде селаните откопале повеќе гробови со камени конструкции во кои починатите биле кремирани, а од прилози нашле керамички садови, монети и друго. Од оваа некропола потекнуваат три монети од мекедонскиот период кои се чуваат во Заводот и музеј во Прилеп.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. II. Скопје: Македонска академиjа на науките и уметностите. ISBN 9989649286. 
  2. 2,0 2,1 Јован Ф. Трифуновски, Битољско - Прилепска котлина, Антропогеогрофско проучавоњо, Београд 1998