Висои (Бело Поле)

From Википедија
Jump to navigation Jump to search
Висои
археолошко наоѓалиште
Висои is located in Археолошки локалитет во Македонија
Висои
Висои
(Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)
Местоположба 41°24′38″N 21°23′45″E / 41.41056° СГШ; 21.39583° ИГД / 41.41056; 21.39583Координати: 41°24′38″N 21°23′45″E / 41.41056° СГШ; 21.39583° ИГД / 41.41056; 21.39583
Основни податоци
Име Висои
Место Бело Поле
Општина Долнени
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба

Период бронзено време
доцноантичко време
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Висои — археолошки локалитет во прилепското село Бело Поле. Локалитетот претставува населба од бронзено и доцноантичко време. Се наоѓа на 1,5 км западно од селото, каде што се издига тумба на чија површина се среќаваат фрагменти од керамички садови и орудија од камен и кремен. На околу 100 м јужно се забележуваат остатоци од темели на објекти, а има делови од архитектонска пластика и фрагменти од керамички садови. Најдени се монети од Констанциј II.[1]

Поврзано[edit | edit source]

Наводи[edit | edit source]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. II. Скопје: Македонска академиjа на науките и уметностите. ISBN 9989649286. 
  2. 2,0 2,1 Јован Ф. Трифуновски, Битољско - Прилепска котлина, Антропогеогрофско проучавоњо, Београд 1998