Калуѓери (Рилево)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Калуѓери
археолошко наоѓалиште
Калуѓери is located in Археолошки локалитет во Македонија
Калуѓери
Калуѓери
(Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)
Местоположба 41°29′9″N 21°21′50″E / 41.48583° СГШ; 21.36389° ИГД / 41.48583; 21.36389Координати: 41°29′9″N 21°21′50″E / 41.48583° СГШ; 21.36389° ИГД / 41.48583; 21.36389
Основни податоци
Име Калуѓери
Место Рилево
Општина Долнени
Тип

Археомак 2.0 графички знак (црква).svg црква

Период непознат период
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Калуѓери — археолошки локалитет во прилепското село Рилево. Локалитетот претставува црква, но поради неистраженоста не е датиран. Во 1951-1957 македонскиот антрополог Јован Ф. Трифуноски при своите истражувања забележал дека над селото постои место каде селаните верувале дека таму имало манастир во кој живееле монаси. Во минатото се забележувал градежен материјал и рушевини.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 1,2 Јован Ф. Трифуновски, Битољско - Прилепска котлина, Антропогеографска проучавоња, Београд 1998
  2. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. II. Скопје: Македонска академиjа на науките и уметностите. ISBN 9989649286.