Црквиште (Долгаец)

Од Википедија — слободната енциклопедија

Карта

Местоположба 41°32′7″N 21°22′32″E / 41.53528° СГШ; 21.37556° ИГД / 41.53528; 21.37556Координати: 41°32′7″N 21°22′32″E / 41.53528° СГШ; 21.37556° ИГД / 41.53528; 21.37556
Основни податоци
Место Долгаец
Општина Долнени
Тип

Археомак 2.0 графички знак (црква).svg црква


Период непознат период
Портал „Археологија“

Црквиштеархеолошко наоѓалиште во прилепското село Долгаец. Претставува црква од непознат период. Во 1951-1957 македонскиот антрополог Јован Ф. Трифуноски при своите истражувања забележал дека на западната страна од селото, каде сега има ливади се наоѓала црква посветена на Пресвета Богородица. Црквата била разурната и од неа била исградена чифлик-цајбиска кула на истото место. По разпадот на чифлигарството кулата била разурната. Денес се забележуваат грамади.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 Јован Ф. Трифуновски, Битољско - Прилепска котлина, Антропогеографска проучавања, Београд 1998
  2. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. II. Скопје: Македонска академиjа на науките и уметностите. ISBN 9989649286.