Бучалиште (Горно Село)

Координати: 41°25′12″N 21°32′0″E / 41.42000° СГШ; 21.53333° ИГД / 41.42000; 21.53333
Од Википедија — слободната енциклопедија
Бучалиште

Карта

Местоположба 41°25′12″N 21°32′0″E / 41.42000° СГШ; 21.53333° ИГД / 41.42000; 21.53333
Основни податоци
Место Горно Село
Општина Долнени
Тип

 некропола


Период доцноантичко време
Портал „Археологија“

Бучалиштеархеолошко наоѓалиште во прилепското село Горно Село. Претставува некропола од доцноантичко време. Се наоѓа североисточно од селото, непосредно до црквата „Св. Богородица“, каде се среќаваат фрагменти од груба и фина керамика. Селаните нашле и сребрени монети.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 1,2 1,3 1,4 1,5 Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. II. Скопје: Македонска академиjа на науките и уметностите. ISBN 9989649286.
  2. 2,0 2,1 2,2 2,3 Јован Ф. Трифуновски, Битољско - Прилепска котлина, Антропогеогрофско проучавоња, Београд 1998
  3. Заштита на Орлов Камен - антички град на кралството Пелагонија