Стара Расипана Црква (Маргари)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Стара Расипана Црква
археолошко наоѓалиште
Стара Расипана Црква is located in Археолошки локалитет во Македонија
Стара Расипана Црква
Стара Расипана Црква
(Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)
Местоположба 41°32′12″N 21°21′51″E / 41.53667° СГШ; 21.36417° ИГД / 41.53667; 21.36417Координати: 41°32′12″N 21°21′51″E / 41.53667° СГШ; 21.36417° ИГД / 41.53667; 21.36417
Основни податоци
Име Стара Расипана Црква
Место Маргари
Општина Долнени
Тип

Археомак 2.0 графички знак (црква).svg црква Археомак 2.0 графички знак (некропола).svg некропола

Период непознат период
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Стара Расипана Црква — археолошки локалитет во прилепското село Маргари. Локалитетот поради неистраженоста не е датиран но најверојатно преставува црква со некропола. Во 1951-1957 македонскиот антрополог Јован Ф. Трифуноски при своите истражувања забележал дека локалитетот се наоѓа над селото, каде се забележуваат темели на црква и стари гробови.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Јован Ф. Трифуновски, Битољско - Прилепска котлина, Антропогеогрофско проучавоњо, Београд 1998