Лечиште (Небрегово)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Лечиште
археолошко наоѓалиште
Лечиште is located in Археолошки локалитет во Македонија
Лечиште
Лечиште
(Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)
Местоположба 41°26′56″N 21°33′32″E / 41.44889° СГШ; 21.55889° ИГД / 41.44889; 21.55889Координати: 41°26′56″N 21°33′32″E / 41.44889° СГШ; 21.55889° ИГД / 41.44889; 21.55889
Основни податоци
Име Лечиште
Место Небрегово
Општина Долнени
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба

Период неолитско време
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Лечиште — археолошки локалитет во прилепското село Небрегово. Локалитетот претставува населба од неолитско време. Се наоѓа на околу 2 км западно од селото, а северно од патот за селото Дупјачани. По површината има фрагменти од керамички садови со сива и црвеникава боја и орудија од камен и кремен.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. II. Скопје: Македонска академиjа на науките и уметностите. ISBN 9989649286.