Кале (Десово)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Muzejot vo Džepcište 010.jpg

Наоди од наоѓалиштето Кале изложени во најмалиот етнолошки музеј во светот во Тетовско Џепчиште

Кале is located in Македонија
Кале
Местоположба на Кале во Македонија
Местоположба 41°27′45″N 21°29′28″E / 41.46250° СГШ; 21.49111° ИГД / 41.46250; 21.49111Координати: 41°27′45″N 21°29′28″E / 41.46250° СГШ; 21.49111° ИГД / 41.46250; 21.49111
Основни податоци
Место Десово
Општина Долнени
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба


Период доцноантичко време
среден век
Портал „Археологија“

Калеархеолошко наоѓалиште во прилепското село Десово. Претставува населба од доцноантичко време и среден век. Се наоѓа на околу 4 км северно од селото, под врвот Леска, каде на површина од 30 м2 се гледаат траги од ѕидови. И на повисокиот крај на наоѓалиштето, исто така, има темели, и тоа од поголем објект кој се простира на околу 1.000 м2. По површината на теренот се среќаваат фрагменти од керамички садови, покривни ќерамиди и друг градежен материјал, а најдени се и византиски монети. Наодите се чуваат во Заводот и музеј во Прилеп.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. II. Скопје: Македонска академиjа на науките и уметностите. ISBN 9989649286.
  2. Јован Ф. Трифуновски, Битољско - Прилепска котлина, Антропогеографска проучавања, Београд 1998