Бојоица (Браилово)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Бојоица
археолошко наоѓалиште
Бојоица is located in Археолошки локалитет во Македонија
Бојоица
Бојоица
(Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)
Местоположба 41°28′36″N 21°27′41″E / 41.47667° СГШ; 21.46139° ИГД / 41.47667; 21.46139Координати: 41°28′36″N 21°27′41″E / 41.47667° СГШ; 21.46139° ИГД / 41.47667; 21.46139
Основни податоци
Име Бојоица
Место Браилово
Општина Долнени
Тип

Археомак 2.0 графички знак (некропола).svg некропола

Период доцноантичко време
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Бојоица — археолошки локалитет во прилепското село Браилово. Локалитетот претставува некропола од доцноантичко време. Се наоѓа во непосредната близина на селото, од неговата западна страна и на околу 50 м десно од патот што оди за селото Слепче, каде е најдена надгробна стела од гранит, на која во горниот дел е претставена женска глава во плиток релјеф, а под неа едикула со грчки натпис во 4 реда.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. II. Скопје: Македонска академиjа на науките и уметностите. ISBN 9989649286. 
  2. 2,0 2,1 Јован Ф. Трифуновски, Битољско - Прилепска котлина, Антропогеогрофско проучавоњо, Београд 1998