Чука (Лажани)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Чука
археолошко наоѓалиште
Чука is located in Македонија
Чука
Местоположба на Чука во Македонија
Местоположба 41°26′31″N 21°18′56″E / 41.44194° N; 21.31556° E / 41.44194; 21.31556Координати: 41°26′31″N 21°18′56″E / 41.44194° N; 21.31556° E / 41.44194; 21.31556
Основни податоци
Име Чука
Место Лажани
Општина Долнени
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба

Период неолитско време
Портал „Археологија“

Чукаархеолошко наоѓалиште во прилепското село Лажани. Претставува населба од неолитско време.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. II. Скопје: Македонска академиjа на науките и уметностите. ISBN 9989649286.
  2. Јован Ф. Трифуновски, Битољско - Прилепска котлина, Антропогеографска проучавања, Београд 1998