Марков Чардак (Бело Поле)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Macedonian archaeology stub icon.svg
Macedonian archaeology stub icon.svg
Археолошко наоѓалиште
Марков Чардак
Марков Чардак is located in Археолошки локалитет во Македонија
Марков Чардак
Марков Чардак
(Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)
Местоположба 41°24′38″N 21°23′45″E / 41.41056° СГШ; 21.39583° ИГД / 41.41056; 21.39583Координати: 41°24′38″N 21°23′45″E / 41.41056° СГШ; 21.39583° ИГД / 41.41056; 21.39583
Основни податоци
Име Марков Чардак
Место Бело Поле
Општина Долнени
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба

Период хеленистичко време
доцноантичко време
среден век
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Марков Чардак — археолошки локалитет во прилепското село Бело Поле. Локалитетот претставува населба од хеленистичко, доцноантичко време и среден век. Се наоѓа над самото село, каде се издига висок рид на кој се забележуваат остатоци од градби од подолг временски период, и тоа темели од ѕидови на бедем, цистерни и помали објекти издлабени во карпа. На површината има многубројни фрагменти од керамички садови, теракоти и други ситни наоди, како и материјални траги од времето на старите Словени. Наодите се чуваат во Заводот и музеј во Прилеп.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. II. Скопје: Македонска академиjа на науките и уметностите. ISBN 9989649286. 
  2. 2,0 2,1 Јован Ф. Трифуновски, Битољско - Прилепска котлина, Антропогеогрофско проучавоњо, Београд 1998