Селски Гробишта (Долнени)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Селски Гробишта
археолошко наоѓалиште
Селски Гробишта is located in Македонија
Селски Гробишта
Местоположба на Селски Гробишта во Македонија
Местоположба 41°25′31″N 21°27′16″E / 41.42528° СГШ; 21.45444° ИГД / 41.42528; 21.45444Координати: 41°25′31″N 21°27′16″E / 41.42528° СГШ; 21.45444° ИГД / 41.42528; 21.45444
Основни податоци
Место Долнени
Општина Долнени
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба


Период римско време
Портал „Археологија“

Селски Гробишта или Рудинаархеолошко наоѓалиште во прилепското село Долнени. Претставува населба од римско време. Се наоѓа на селските гробишта и непосредно околу нив, каде има откриено повеќе питоси, а по површината се среќаваат фрагменти од керамички садови и покривни ќерамиди. Наодите се чуваат во Заводот и музеј во Прилеп.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. II. Скопје: Македонска академиjа на науките и уметностите. ISBN 9989649286.
  2. 2,0 2,1 2,2 2,3 Јован Ф. Трифуновски, Битољско - Прилепска котлина, Антропогеографска проучавања, Београд 1998