До Селото (Бело Поле)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
До Селото
археолошко наоѓалиште
До Селото is located in Археолошки локалитет во Македонија
До Селото
До Селото
(Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)
Местоположба 41°24′38″N 21°23′45″E / 41.41056° СГШ; 21.39583° ИГД / 41.41056; 21.39583Координати: 41°24′38″N 21°23′45″E / 41.41056° СГШ; 21.39583° ИГД / 41.41056; 21.39583
Основни податоци
Име До Селото
Место Бело Поле
Општина Долнени
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба

Период римско време
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

До Селото — археолошки локалитет во прилепското село Бело Поле. Локалитетот претставува населба од римско време. Се наоѓа помеѓу селото и селската црква „Св. Никола“ во подножјето на ридот Манастириште, каде се среќаваат фрагменти од керамички садови, питоси и градежен материјал.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. II. Скопје: Македонска академиjа на науките и уметностите. ISBN 9989649286. 
  2. 2,0 2,1 Јован Ф. Трифуновски, Битољско - Прилепска котлина, Антропогеогрофско проучавоњо, Београд 1998