Мера (Рилево)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Мера
археолошко наоѓалиште
Мера is located in Археолошки локалитет во Македонија
Мера
Мера
(Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)
Местоположба 41°29′9″N 21°21′50″E / 41.48583° СГШ; 21.36389° ИГД / 41.48583; 21.36389Координати: 41°29′9″N 21°21′50″E / 41.48583° СГШ; 21.36389° ИГД / 41.48583; 21.36389
Основни податоци
Име Мера
Место Рилево
Општина Долнени
Тип

Археомак 2.0 графички знак (некропола).svg некропола

Период непознат период
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Мера — археолошки локалитет во прилепското село Рилево. Локалитетот претставува некропола, но поради неистраженоста не е датиран. Во 1951-1957 македонскиот антрополог Јован Ф. Трифуноски при своите истражувања забележал дека на 2 км југоисточно од селото, во полето се забележувале стари гробови со плочи.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 1,2 Јован Ф. Трифуновски, Битољско - Прилепска котлина, Антропогеографска проучавоња, Београд 1998
  2. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. II. Скопје: Македонска академиjа на науките и уметностите. ISBN 9989649286.