Млака (Дебреште)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Млака
археолошко наоѓалиште
Млака is located in Археолошки локалитет во Македонија
Млака
Млака
(Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)
Местоположба 41°28′46″N 21°18′55″E / 41.47944° СГШ; 21.31528° ИГД / 41.47944; 21.31528Координати: 41°28′46″N 21°18′55″E / 41.47944° СГШ; 21.31528° ИГД / 41.47944; 21.31528
Основни податоци
Име Млака
Место Дебреште
Општина Долнени
Тип

Археомак 2.0 графички знак (некропола).svg некропола

Период среден век
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Млака — археолошки локалитет во прилепското село Дебреште. Локалитетот претставува некропола од среден век. Се наоѓа на околу 250 м западно од локалитетот Градиште, каде преку малата рекичка кон селото Дебреште, се откриени повеќе гробови со конструкции од валчести камења, временски датирани во VIII и IX век. Во нив е најден накит од сребро и бронза. Наодите се чуваат во Заводот и музеј во Прилеп.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. II. Скопје: Македонска академиjа на науките и уметностите. ISBN 9989649286.