Криви Стогови (Црнилиште)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Криви Стогови
археолошко наоѓалиште
Криви Стогови is located in Археолошки локалитет во Македонија
Криви Стогови
Криви Стогови
(Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)
Местоположба 41°31′50″N 21°24′56″E / 41.53056° СГШ; 21.41556° ИГД / 41.53056; 21.41556Координати: 41°31′50″N 21°24′56″E / 41.53056° СГШ; 21.41556° ИГД / 41.53056; 21.41556
Основни податоци
Име Криви Стогови
Место Црнилиште
Општина Долнени
Тип

Археомак 2.0 графички знак (осамен наод).svg осамен наод

Период римско време
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Криви Стогови — археолошки локалитет во прилепското село Црнилиште. Локалитетот претставува осамен наод од римско време. Се наоѓа во непосредната близина на селото, од северната страна, каде се наоѓаат гробиштата на семејството Пироски. На еден од гробовите има античка надгробна плоча со грчки натпис, на кој, на крајот, е забележена годината која тешко се чита. Плочата била најдена во нивата на Рамзија Мусоски, во близината на турските гробишта.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. II. Скопје: Македонска академиjа на науките и уметностите. ISBN 9989649286.