Шалдашица (Забрчани)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Шалдашица
археолошко наоѓалиште
Шалдашица is located in Македонија
Шалдашица
Местоположба на Шалдашица во Македонија
Местоположба 41°25′45″N 21°29′53″E / 41.42917° СГШ; 21.49806° ИГД / 41.42917; 21.49806Координати: 41°25′45″N 21°29′53″E / 41.42917° СГШ; 21.49806° ИГД / 41.42917; 21.49806
Основни податоци
Име Шалдашица
Место Забрчани
Општина Долнени
Тип

Археомак 2.0 графички знак (осамен наод).svg осамен наод

Период римско време
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Шалдашицаархеолошко наоѓалиште во прилепското село Забрчани. Претставува осамен наод од римско време. Се наоѓа на околу 2 км северозападно од селото, помеѓу патот за Долнени и железничката пруга Прилеп-Скопје, каде биле наоѓани монети. Наодите се чуваат во Заводот и музеј во Прилеп.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. II. Скопје: Македонска академиjа на науките и уметностите. ISBN 9989649286.
  2. 2,0 2,1 2,2 Јован Ф. Трифуновски, Битољско - Прилепска котлина, Антропогеогрофско проучавоњо, Београд 1998