Под Корија (Житоше)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Под Корија
археолошко наоѓалиште
Под Корија is located in Археолошки локалитет во Македонија
Под Корија
Под Корија
(Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)
Местоположба 41°25′12″N 21°17′25″E / 41.42000° СГШ; 21.29028° ИГД / 41.42000; 21.29028Координати: 41°25′12″N 21°17′25″E / 41.42000° СГШ; 21.29028° ИГД / 41.42000; 21.29028
Основни податоци
Име Под Корија
Место Житоше
Општина Долнени
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба

Период непознат период
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Под Коријаархеолошко наоѓалиште во прилепското село Житоше. Локалитетот поради неистраженоста највеворајтно претставува населба, чиј период не е датиран. Во 1951-1957 македонскиот антрополог Јован Ф. Трифуноски при своите истражувања забележал дека западно од селото постоела постара населба.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 Јован Ф. Трифуновски, Битољско - Прилепска котлина, Антропогеогрофско проучавоњо, Београд 1998
  2. 2,0 2,1 Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. II. Скопје: Македонска академиjа на науките и уметностите. ISBN 9989649286.