Чука (Средорек)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Чука


Местоположба 41°24′36″N 21°21′41″E / 41.41000° СГШ; 21.36139° ИГД / 41.41000; 21.36139Координати: 41°24′36″N 21°21′41″E / 41.41000° СГШ; 21.36139° ИГД / 41.41000; 21.36139
Основни податоци
Место Средорек
Општина Долнени
Тип

 неопределено


Период непознат период
Портал „Археологија“

Чукаархеолошко наоѓалиште во прилепското село Средорек. Ноаѓалиштето поради неистраженоста не е определено и не е датирано. Во 1951-1957 македонскиот антрополог Јован Ф. Трифуноски при своите истражувања забележал дека источно од селото, локалните селани често ископувале керамика.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 Јован Ф. Трифуновски, Битољско - Прилепска котлина, Антропогеографска проучавања, Београд 1998