Клетовник (Десово)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Клетовник
археолошко наоѓалиште
Клетовник is located in Археолошки локалитет во Македонија
Клетовник
Клетовник
(Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)
Местоположба 41°27′45″N 21°29′28″E / 41.46250° СГШ; 21.49111° ИГД / 41.46250; 21.49111Координати: 41°27′45″N 21°29′28″E / 41.46250° СГШ; 21.49111° ИГД / 41.46250; 21.49111
Основни податоци
Име Клетовник
Место Десово
Општина Долнени
Тип

Археомак 2.0 графички знак (некропола).svg некропола

Период доцноантичко време
среден век
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Клетовник — археолошки локалитет во прилепското село Десово. Локалитетот претставува некропола од доцноантичко време и среден век. Се наоѓа на околу 4,5 км североисточно од селото, на превојот под врвот Дервен, покрај патот за селото Габровник. Со ерозијата на земјата се откриени повеќе гробови. Во непосредната близина има остатоци од средновековна населба и некропола. Пред селската црква Св. Троица има надгробна стела со релјефна претстава на три човечки фигури, донесена од овој локалитет.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. II. Скопје: Македонска академиjа на науките и уметностите. ISBN 9989649286. 
  2. Јован Ф. Трифуновски, Битољско - Прилепска котлина, Антропогеогрофско проучавоњо, Београд 1998