Селска Црква (Небрегово)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Селска Црква
археолошко наоѓалиште
Селска Црква is located in Македонија
Селска Црква
Местоположба на Селска Црква во Македонија
Местоположба 41°26′56″N 21°33′32″E / 41.44889° N; 21.55889° E / 41.44889; 21.55889Координати: 41°26′56″N 21°33′32″E / 41.44889° N; 21.55889° E / 41.44889; 21.55889
Основни податоци
Име Селска Црква
Место Небрегово
Општина Долнени
Тип

Археомак 2.0 графички знак (осамен наод).svg осамен наод

Период римско време
Портал „Археологија“

Селска Цркваархеолошко наоѓалиште во прилепското село Небрегово. Претставува осамени наоди од римско време. Во јужниот ѕид од надворешната страна на селската црква „Св. Никола“ е вѕидана мермерна плоча со релјефна претстава на Атина и Херкул. Пред црквата се наоѓа фрагментиран столб.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. II. Скопје: Македонска академиjа на науките и уметностите. ISBN 9989649286.