Тумба (Сарандиново)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Тумба
археолошко наоѓалиште
Тумба is located in Македонија
Тумба
Местоположба на Тумба во Македонија
Местоположба 41°26′8″N 21°24′43″E / 41.43556° N; 21.41194° E / 41.43556; 21.41194Координати: 41°26′8″N 21°24′43″E / 41.43556° N; 21.41194° E / 41.43556; 21.41194
Основни податоци
Име Тумба
Место Сарандиново
Општина Долнени
Тип

Археомак 2.0 графички знак (неопределено).svg неопределено

Период непознат период
Портал „Археологија“

Тумбаархеолошко наоѓалиште во прилепското село Сарандиново. Ноаѓалиштето поради неистраженоста не е утврдено и не е датирано. Во 1951-1957 македонскиот антрополог Јован Ф. Трифуноски при своите истражувања забележал дека крај патот за Браилово, месното население при обработување на нивите пронаоѓале градежен материјал и керамика.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 Јован Ф. Трифуновски, Битољско - Прилепска котлина, Антропогеографска проучавоња, Београд 1998