Манастир Св. Илија (Браилово)

From Википедија
Jump to navigation Jump to search
Манастир Св. Илија
археолошко наоѓалиште
Манастир Св. Илија is located in Археолошки локалитет во Македонија
Манастир Св. Илија
Манастир Св. Илија
(Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)
Местоположба 41°28′36″N 21°27′41″E / 41.47667° СГШ; 21.46139° ИГД / 41.47667; 21.46139Координати: 41°28′36″N 21°27′41″E / 41.47667° СГШ; 21.46139° ИГД / 41.47667; 21.46139
Основни податоци
Име Манастир Св. Илија
Место Браилово
Општина Долнени
Тип

Археомак 2.0 графички знак (базилика).svg базилика

Период старохристијанско време
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Манастир Св. Илија — археолошки локалитет во прилепското село Браилово. Локалитетот претставува базилика од старохристијанско време. Се наоѓа на околу 400 м под котата 757, оддалечена 1 км јужно од селото, каде се гледаат остатоци од базилика од која се откриени голем број импост-капители, столбови, меноа и делови од олтарната преграда. Базиликата е трикорабна, со полукружна апсида и катехумениум на западната страна.[1] Денес тука се наоѓа манастирската црква „Св. Илија“.

Поврзано[edit | edit source]

Наводи[edit | edit source]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. II. Скопје: Македонска академиjа на науките и уметностите. ISBN 9989649286. 
  2. 2,0 2,1 Јован Ф. Трифуновски, Битољско - Прилепска котлина, Антропогеогрофско проучавоњо, Београд 1998