Стари Гробишта (Зрзе)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Стари Гробишта
археолошко наоѓалиште
Стари Гробишта is located in Археолошки локалитет во Македонија
Стари Гробишта
Стари Гробишта
(Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)
Местоположба 41°31′0″N 21°21′9″E / 41.51667° СГШ; 21.35250° ИГД / 41.51667; 21.35250Координати: 41°31′0″N 21°21′9″E / 41.51667° СГШ; 21.35250° ИГД / 41.51667; 21.35250
Основни податоци
Име Стари Гробишта
Место Зрзе
Општина Долнени
Тип

Археомак 2.0 графички знак (сакрален објект).svg сакрален објект

Период римско време
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Стари Гробишта — археолошки локалитет во прилепското село Зрзе. Локалитетот претставува сакрален објект од римско време. Се наоѓа помеѓу старите гробови на денешните селски гробишта, каде се гледаат остатоци од ѕидови од античка градба. Во непосредната близина се наоѓа четвртеста база од мермер со стопа за столб во горниот дел, фрагмент од надгробна плоча од бел мермер со траги од грчки натпис, капител од мермер, мермерна стопа од столб и повеќе фрагменти од други столбови.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 1,2 1,3 Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. II. Скопје: Македонска академиjа на науките и уметностите. ISBN 9989649286. 
  2. 2,0 2,1 2,2 2,3 2,4 2,5 Јован Ф. Трифуновски, Битољско - Прилепска котлина, Антропогеогрофско проучавоњо, Београд 1998