Гробишта I (Дупјачани)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Гробишта I
археолошко наоѓалиште
Гробишта I is located in Археолошки локалитет во Македонија
Гробишта I
Гробишта I
(Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)
Местоположба 41°26′26″N 21°31′18″E / 41.44056° СГШ; 21.52167° ИГД / 41.44056; 21.52167Координати: 41°26′26″N 21°31′18″E / 41.44056° СГШ; 21.52167° ИГД / 41.44056; 21.52167
Основни податоци
Име Гробишта I
Место Дупјачани
Општина Долнени
Тип

Археомак 2.0 графички знак (некропола).svg некропола

Период римско време
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Гробишта I — археолошки локалитет во прилепското село Дупјачани. Локалитетот претставува некропола од римско време. Се наоѓа на неколку стотици метри југоисточно од селото, во урнатините на малата гробишна црква, каде се наоѓаат четвртеста урна без капак, украсена со гирланди и букраниони, една ара од мермер и повеќе фрагменти од мермерна пластика.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. II. Скопје: Македонска академиjа на науките и уметностите. ISBN 9989649286.