Могила (Сенокос)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Могила
археолошко наоѓалиште
Могила is located in Македонија
Могила
Местоположба на Могила во Македонија
Местоположба 41°24′48″N 21°28′10″E / 41.41333° N; 21.46944° E / 41.41333; 21.46944Координати: 41°24′48″N 21°28′10″E / 41.41333° N; 21.46944° E / 41.41333; 21.46944
Основни податоци
Име Могила
Место Сенокос, Прилепско
Општина Долнени
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба

Период неолитско време
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Могилаархеолошко наоѓалиште во прилепското село Сенокос. Претставува населба од неолитско време. Се наоѓа на 2 км од селото, покрај патот Прилеп-Кичево, во непосредната близина на живинарската фарма, каде по површината на нивите се среќаваат фрагменти од керамички садови со груба и фина фактура, претежно со сива боја. Исто така, има орудија од камен и кремен и голем број животински коски.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. II. Скопје: Македонска академиjа на науките и уметностите. ISBN 9989649286.