Три Ореи (Горно Село)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Три Ореи
археолошко наоѓалиште
Три Ореи is located in Археолошки локалитет во Македонија
Три Ореи
Три Ореи
(Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)
Местоположба 41°25′12″N 21°32′0″E / 41.42000° СГШ; 21.53333° ИГД / 41.42000; 21.53333Координати: 41°25′12″N 21°32′0″E / 41.42000° СГШ; 21.53333° ИГД / 41.42000; 21.53333
Основни податоци
Име Три Ореи
Место Горно Село
Општина Долнени
Тип

Археомак 2.0 графички знак (некропола).svg некропола

Период хеленистичко време
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Три Ореиархеолошко наоѓалиште во прилепското село Горно Село. Претставува некропола од хеленистичко време. Во 1951-1957 македонскиот антрополог Јован Ф. Трифуноски при своите истражувања забележал дека во истоимениот потес кој тогаш бил утрина, по површината се забележували гробови.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 1,2 1,3 Јован Ф. Трифуновски, Битољско - Прилепска котлина, Антропогеогрофско проучавоња, Београд 1998
  2. 2,0 2,1 2,2 2,3 2,4 2,5 Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. II. Скопје: Македонска академиjа на науките и уметностите. ISBN 9989649286.
  3. Заштита на Орлов Камен - антички град на кралството Пелагонија