Преслап (Горно Село)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Преслап
археолошко наоѓалиште
Преслап is located in Македонија
Преслап
Местоположба на Преслап во Македонија
Местоположба 41°25′12″N 21°32′0″E / 41.42000° N; 21.53333° E / 41.42000; 21.53333Координати: 41°25′12″N 21°32′0″E / 41.42000° N; 21.53333° E / 41.42000; 21.53333
Основни податоци
Име Преслап
Место Горно Село
Општина Долнени
Тип

Археомак 2.0 графички знак (неопределено).svg неопределено

Период непознат период
Портал „Археологија“

Преслапархеолошко наоѓалиште во прилепското село Горно Село. Ноаѓалиштето поради неистраженоста е од непознат тип и период . Во 1951-1957 македонскиот антрополог Јован Ф. Трифуноски при своите истражувања забележал дека на надолницата низ која води пат до селото Мажучиште, односно во нивите наоколу селаните ископувале врчви и други артефакти.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 1,2 1,3 Јован Ф. Трифуновски, Битољско - Прилепска котлина, Антропогеогрофско проучавоња, Београд 1998
  2. 2,0 2,1 2,2 2,3 2,4 2,5 Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. II. Скопје: Македонска академиjа на науките и уметностите. ISBN 9989649286.
  3. Заштита на Орлов Камен - антички град на кралството Пелагонија