Латинска Црква (Небрегово)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Латинска Црква
археолошко наоѓалиште
Латинска Црква is located in Археолошки локалитет во Македонија
Латинска Црква
Латинска Црква
(Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)
Местоположба 41°26′56″N 21°33′32″E / 41.44889° СГШ; 21.55889° ИГД / 41.44889; 21.55889Координати: 41°26′56″N 21°33′32″E / 41.44889° СГШ; 21.55889° ИГД / 41.44889; 21.55889
Основни податоци
Име Латинска Црква
Место Небрегово
Општина Долнени
Тип

Археомак 2.0 графички знак (црква).svg црква Археомак 2.0 графички знак (некропола).svg некропола

Период старохристијанско време
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Латинска Црква — археолошки локалитет во прилепското село Небрегово. Локалитетот претставува црква и некропола од старохристијанско време. Се наоѓа на 1 км јужно од селото, каде се откриени урнатини од темели на објект – црква во која има повеќе блокови од мермер. Југоисточно од црквата со орањето селаните откриле гробови поставени во правец запад-исток.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. II. Скопје: Македонска академиjа на науките и уметностите. ISBN 9989649286.