Св. Ѓорѓија (Новоселани)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Св. Ѓорѓија
археолошко наоѓалиште
Св. Ѓорѓија is located in Археолошки локалитет во Македонија
Св. Ѓорѓија
Св. Ѓорѓија
(Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)
Местоположба 41°24′13″N 21°26′00″E / 41.40361° СГШ; 21.43333° ИГД / 41.40361; 21.43333Координати: 41°24′13″N 21°26′00″E / 41.40361° СГШ; 21.43333° ИГД / 41.40361; 21.43333
Основни податоци
Име Св. Ѓорѓија
Место Новоселани, Прилепско
Општина Долнени
Тип

Археомак 2.0 графички знак (осамен наод).svg осамен наод

Период римско време
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Св. Ѓорѓијаархеолошко наоѓалиште во прилепското село Новоселани. Претставува осамен наод од римско време. Се наоѓа vо дворот на селската црква „Св. Георгиј“, каде се наоѓаат голем број обработени мермерни блокови, како и неколку фрагменти од надгробни стели.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. II. Скопје: Македонска академиjа на науките и уметностите. ISBN 9989649286.