Загориче (Дебреште)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Загориче
археолошко наоѓалиште
Загориче is located in Македонија
Загориче
Местоположба на Загориче во Македонија
Местоположба 41°28′46″N 21°18′55″E / 41.47944° N; 21.31528° E / 41.47944; 21.31528Координати: 41°28′46″N 21°18′55″E / 41.47944° N; 21.31528° E / 41.47944; 21.31528
Основни податоци
Име Загориче
Место Дебреште
Општина Долнени
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба Археомак 2.0 графички знак (црква).svg црква

Период среден век
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Загоричеархеолошко наоѓалиште во прилепското село Дебреште. Претставува населба и црква од среден век. Се наоѓа на 1,5 км од селото и исто толку источно од селото Кошино, каде во подножјето на Караџова Нива има фрагменти од керамички садови, питоси, црепни и згура од топена руда. На еден мал простор од 20 м2, обраснат со ниска вегетација, има грамада од кршен камен, бигор и фрагменти од средновековни покривни ќерамиди.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. II. Скопје: Македонска академиjа на науките и уметностите. ISBN 9989649286.