Два Даба (Слепче)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Два Даба
археолошко наоѓалиште
Два Даба is located in Археолошки локалитет во Македонија
Два Даба
Два Даба
(Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)
Местоположба 41°30′2″N 21°27′6″E / 41.50056° СГШ; 21.45167° ИГД / 41.50056; 21.45167Координати: 41°30′2″N 21°27′6″E / 41.50056° СГШ; 21.45167° ИГД / 41.50056; 21.45167
Основни податоци
Име Два Даба
Место Слепче, Прилепско
Општина Долнени
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба

Период римско време
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Два Даба — археолошки локалитет во прилепското село Слепче. Локалитетот претставува населба од римско време. Се наоѓа на неколку стотици метри северозападно од манастирот „Св. Никола“, каде се наоѓаат остатоци од темели на објект граден од кршен камен и варов малтер. На површината се среќаваат фрагменти од керамички садови, имбрекси и воденични камења. Покрај тоа, најдени се монети и една бронзена статуетка со претстава на богот Меркур. Наодите се чуваат во Заводот и музеј во Прилеп. [1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. II. Скопје: Македонска академиjа на науките и уметностите. ISBN 9989649286.