Палези (Црнилиште)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Палези
археолошко наоѓалиште
Палези is located in Археолошки локалитет во Македонија
Палези
Палези
(Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)
Местоположба 41°31′50″N 21°24′56″E / 41.53056° СГШ; 21.41556° ИГД / 41.53056; 21.41556Координати: 41°31′50″N 21°24′56″E / 41.53056° СГШ; 21.41556° ИГД / 41.53056; 21.41556
Основни податоци
Име Палези
Место Црнилиште
Општина Долнени
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба

Период римско време
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Палези — археолошки локалитет во прилепското село Црнилиште. Локалитетот претставува населба од римско време. Се наоѓа на местото каде што селскиот пат Слепче-Црнилиште и железничката пруга Прилеп-Скопје формираат остар агол, каде има површина од неколку хектари обработлива земја на која се гледаат темели од големи градби. Се среќаваат стопи од мермер, капители, столбови, делови од архитравни греди, надгробни плочи со претстави на фигури, како и други поситни предмети. Наодите се чуваат кај неколку жители од селото.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. II. Скопје: Македонска академиjа на науките и уметностите. ISBN 9989649286.