Орман (Небрегово)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Орман
археолошко наоѓалиште
Орман is located in Археолошки локалитет во Македонија
Орман
Орман
(Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)
Местоположба 41°26′56″N 21°33′32″E / 41.44889° СГШ; 21.55889° ИГД / 41.44889; 21.55889Координати: 41°26′56″N 21°33′32″E / 41.44889° СГШ; 21.55889° ИГД / 41.44889; 21.55889
Основни податоци
Име Орман
Место Небрегово
Општина Долнени
Тип

Археомак 2.0 графички знак (кастел).svg кастел

Период римско време
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Орман или Буков Дол — археолошки локалитет во прилепското село Небрегово. Локалитетот претставува кастел од римско време. Се наоѓа на околу 3,5 км североисточно од селото, каде се наоѓаат остатоци од ѕидови градени од кршен камен и варов малтер.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. II. Скопје: Македонска академиjа на науките и уметностите. ISBN 9989649286.