Селска Џамија (Дебреште)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Селска Џамија
археолошко наоѓалиште
Селска Џамија is located in Археолошки локалитет во Македонија
Селска Џамија
Селска Џамија
(Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)
Местоположба 41°28′46″N 21°18′55″E / 41.47944° СГШ; 21.31528° ИГД / 41.47944; 21.31528Координати: 41°28′46″N 21°18′55″E / 41.47944° СГШ; 21.31528° ИГД / 41.47944; 21.31528
Основни податоци
Име Селска Џамија
Место Дебреште
Општина Долнени
Тип

Археомак 2.0 графички знак (осамен наод).svg осамен наод

Период римско време
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Селска Џамија — археолошки локалитет во прилепското село Дебреште. Локалитетот претставува осамен наод од римско време. Се наоѓа во дворот на Средната џамија, каде се наоѓа фрагментирана мермерна ара со грчки натпис.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. II. Скопје: Македонска академиjа на науките и уметностите. ISBN 9989649286.