Бачилиште (Дебреште)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Бачилиште
археолошко наоѓалиште
Бачилиште is located in Македонија
Бачилиште
Местоположба на Бачилиште во Македонија
Местоположба 41°28′46″N 21°18′55″E / 41.47944° N; 21.31528° E / 41.47944; 21.31528Координати: 41°28′46″N 21°18′55″E / 41.47944° N; 21.31528° E / 41.47944; 21.31528
Основни податоци
Име Бачилиште
Место Дебреште
Општина Долнени
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба

Период римско време
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Бачилиштеархеолошко наоѓалиште во прилепското село Дебреште. Претставува населба од римско време. Се наоѓа на неколку стотици метри источно од наоѓалиштето Градиште, на десната страна од патот Прилеп-Кичево, каде по површината на нивите се среќаваат фрагменти од керамички садови, питоси, покривни ќерамиди и друг градежен материјал.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. II. Скопје: Македонска академиjа на науките и уметностите. ISBN 9989649286.